W niektórych pojazdach, w których zastosowano diody LED w lampach STOP, może wystąpić problem z ich delikatnym świeceniem się, nawet gdy hamulec nie jest wciśnięty. Jest to spowodowane indukowaniem się szczątkowego napięcia w instalacji pojazdu.

Objawy problemu

Objawy problemu mogą być następujące:

  • diody LED świecą się bardzo słabo, ledwo dostrzegająco, nawet gdy hamulec nie jest wciśnięty
  • efekt jest bardziej widoczny w nocy lub przy słabym oświetleniu

Przyczyna problemu

Przyczyną problemu jest indukowanie się szczątkowego napięcia w instalacji pojazdu. Nawet gdy hamulec nie jest wciśnięty, w instalacji pojazdu nadal może występować niewielkie napięcie. To napięcie jest indukowane przez działanie alternatora lub innych urządzeń elektrycznych w pojeździe.

Rozwiązanie problemu

Aby wyeliminować problem, należy zastosować jedną z następujących metod:

  • Podłączenie rezystora lub żarówki 12V równolegle z lampą LED. Rezystor lub żarówka będą pochłaniać szczątkowe napięcie, dzięki czemu diody LED nie będą świecić, rezystancję należy dobrać eksperymentalnie często jest to wartość około 1 kohm, należy również pamiętać, aby rezystor był odpowiedniej mocy żeby się zbytnio nie nagrzewał.
  • Zastosowanie przekaźnika, który odłączy LEDy od przewodu plusowego. Przekaźnik będzie odłączał diody LED od zasilania, gdy hamulec nie jest wciśnięty.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Najprostszym rozwiązaniem jest podłączenie rezystora lub żarówki 12V równolegle z lampą LED. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie i łatwe do wykonania.

Jeśli chcesz, aby rozwiązanie było bardziej profesjonalne to możesz zastosować przekaźnik.