W niektórych pojazdach, w rzadkich przypadkach, może wystąpić problem z zakłóceniami w obrazie z kamery cofania. Przyczyną tego może być niestabilne zasilanie światła cofania.

Jakie są objawy zakłóceń?

Zakłócenia mogą objawiać się na wiele sposobów, m.in.:

  • skaczącymi pasami na ekranie,
  • śnieżeniem obrazu,
  • cyklicznym lub sporadycznym zanikaniem obrazu,
  • całkowitym brakiem obrazu,
  • czarno-białym obrazem.

Kiedy występują zakłócenia?

Zakłócenia najczęściej pojawiają się po uruchomieniu silnika. Przy wyłączonym silniku wszystko może działać prawidłowo.

Jak rozwiązać problem?

Aby rozwiązać problem, należy zastosować filtr przeciwzakłóceniowy lub w skrajnych przypadkach przekaźnik podający czyste napięcie z innego punktu instalacji.

Filtr przeciwzakłóceniowy

Filtr przeciwzakłóceniowy to urządzenie, które wygładza przebieg napięcia. Dzięki temu eliminuje się zakłócenia pochodzące z instalacji elektrycznej samochodu.

Przekaźnik

Przekaźnik to urządzenie, które przełącza napięcie z jednego punktu instalacji na drugi. W przypadku zakłóceń w obrazie z kamery cofania można zastosować przekaźnik, który będzie podłączał zasilanie kamery z innego punktu instalacji, gdzie nie występują zakłócenia.

Podsumowanie

Zakłócenia w obrazie z kamery cofania to problem, który może wystąpić w niektórych pojazdach. Przyczyną tego może być niestabilne zasilanie światła cofania. Aby rozwiązać problem, należy zastosować filtr przeciwzakłóceniowy lub przekaźnik.

Dodatkowe informacje

Zakłócenia w obrazie z kamery cofania mogą być spowodowane również innymi czynnikami, m.in.:

  • luźną masą kamery,
  • nieprawidłowym podłączeniem przewodów,
  • różnymi systemami transmisji obrazu.

Jeśli w Twoim pojeździe wystąpiły zakłócenia w obrazie z kamery cofania, należy najpierw sprawdzić, czy przyczyną nie jest któryś z powyższych czynników. Jeśli wszystkie połączenia są sprawne, a kamera jest podłączona prawidłowo, to prawdopodobnie problemem jest niestabilne zasilanie światła cofania. W takim przypadku należy zastosować filtr przeciwzakłóceniowy lub przekaźnik.